Faq

najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty powinienem przygotować z myślą o sprzedaży domu?

Podstawowym dokumentem niezbędnym przy sprzedaży domu jest wypis z rejestru gruntów (na potrzeby umowy pośrednictwa może być to uproszczony wypis z rejestru gruntów). Przy sprzedaży domu wybudowanego w ciągu ostatnich kilku – kilkunastu lat pomocny będzie również projekt budowlany.

Jakie dokumenty powinienem przygotować by sprzedać mieszkanie?

Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania zależą od rodzaju prawa przysługującego właścicielowi.

W przypadku spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego niezbędny jest opis lokalu, który możemy uzyskać w spółdzielni mieszkaniowej, w zasobach, której znajduje się lokal.

W przypadku lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (mieszkanie z udziałem w gruncie) konieczne będzie podanie numeru Księgi Wieczystej dla lokalu. Pomocny, ale nie obowiązkowy, może być także wypis z rejestru lokali, który pozyskamy w Starostwie Powiatowym, na terenie, którego znajduje się nieruchomość.

Jakie dokumenty powinienem przygotować do sprzedaży działki?

Do sprzedaży działki wymagany jest wypis z rejestru gruntów (na potrzeby umowy pośrednictwa może to być uproszczony wypis z rejestru gruntów). Przydatna jest również mapa ewidencyjna. Jeżeli dla działki wydana została Decyzja o warunkach zabudowy, to należą ją przedstawić do wglądu/ wykonania kopii.

Czy powinienem jakoś szczególnie przygotować nieruchomość pod sprzedaż?

Przygotowując nieruchomość do sprzedaży należy mieć na uwadze, że pośrednik będzie wykonywał fotografie oferowanej nieruchomości. W związku z powyższym dobrze jest widziane aby dom lub mieszkanie było posprzątane (najlepiej bez rzeczy osobistych na widoku), zaś działka (zwłaszcza budowlana) wykoszona. Dodatkowo w przypadku sprzedaży domu (zwłaszcza starszego, dla którego nie przedstawiono projektu budowlanego lub innego dokumentacji technicznej), konieczne jest udostępnienie wszystkich pomieszczeń do wykonania inwentaryzacji i ustalenia jego powierzchni użytkowej.

Wypis z rejestru gruntów - gdzie dostanę?

Wypis z rejestru gruntów wydaje Starostwo Powiatowe, właściwe dla miejsca położenia nieruchomości. W starostwie uzyskamy również kopię mapy ewidencyjnej i/lub zasadniczej.

Księga Wieczysta - jak założyć?

W przypadku nieruchomości gruntowej niezabudowanej (działki), lub nieruchomości gruntowej zabudowanej (dom), która nie posiada założonej Księgi Wieczystej, konieczne jest wskazanie dokumentu potwierdzającego jej stan prawny (np. Akt Własności Ziemi, Zbiór Dokumentów z Sądu Rejonowego, Postanowienie Sądu o zasiedzeniu, itp.). Do założenia Księgi Wieczystej wymagane są:

–  wypis z rejestru gruntów

– wyrys z mapy ewidencyjnej

– powołanie tytułu własności (Akt wLasności ziemi, Zbiór Dokumentów, Postanowienia Sądu, itp.)

– wskazanie wszystkich uprawnionych (właściciela/ współwłaścicieli).

W szczególnych przypadkach, gdy zmieniła się powierzchnia nieruchomości wymagane jest przedłożenie Wykazu Synchronizacyjnego, który sporządza uprawniony geodeta.

Jakie opłaty wynikają ze sprzedaży nieruchomości?

Wynagrodzeniem dla biura nieruchomości pośredniczącego w sprzedaży jest prowizja. Zwyczajowo biuro pobiera prowizję w wysokości 3% brutto, jednak nie mniej niż 1500 zł brutto, która płatna jest po sprzedaży nieruchomości (po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego). 

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Koszt sporządzenia operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości ustalany jest indywidualnie i zależy od takich czynników jak: położenie nieruchomości, rodzaj nieruchomości (działka, dom, mieszkanie, nieruchomość użytkowa, itp), oraz celu, dla którego ma być sporządzony operat. Dokładny koszt uzyskają Państwo kontaktując się z Nami telefonicznie pod numer 692 269 343.

Po czyjej stronie są opłaty wynikające ze sprzedaży nieruchomości?

Prowizję za przeprowadzenie transakcji kupna – sprzedaży nieruchomości biuro pobiera od obu stron transakcji (3% od Sprzedającego oraz 3% od Kupującego, nie mniej niż 1500 zł od każdej ze stron transakcji).

Czym jest wycena nieruchomości?

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami „Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego dokonuje się określenia wartości nieruchomości”.  Określenie wartości nieruchomości następuje w procesie szacowania nieruchomości, w formie operatu szacunkowego.  Operat szacunkowy jest opinią autorską rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości i stanowi dokument urzędowy. Może być sporządzany wyłącznie w formie pisemnej. Operat zawiera informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, a które określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku, w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. z 2004, Nr 207, poz. 2109 z póź. zm.).

Kto jest uprawniony do sporządzenia operatu szacunkowego?

Sporządzeniem operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości mogą zajmować się wyłącznie osoby posiadające uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości trzeba najpierw uzyskać specjalne uprawnienia nadawane przez odpowiedni organ. 

Czy aby wystawić nieruchomość do sprzedaży potrzebuję ją wcześniej wycenić?

Decydując się na sprzedaż nieruchomości za pośrednictwem naszego biura nie potrzebują Państwo zlecać wcześniejszej jej wyceny. Cenę ofertową nieruchomości ustalamy wspólnie z właścicielem nieruchomości w oparciu o informacje znajdujące się w dokumentach oraz wcześniejsze oględziny.

Czy warto skorzystać z usług biura nieruchomości?

Obsługę w naszym biurze zapewnia licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami oraz pracownicy z wieloletnim doświadczeniem. Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości zyskuja Państwo profesjonalnie przygotowaną ofertę zamieszczoną zarówno na naszej stronie internetowej, jak również na portalach ogłoszeniowych o tematyce nieruchomości (w tym na ogólnopolskich płatnych portalach). Zajmujemy się oględzinami w terenie z potencjalnymi nabywcami (ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy właściciel nieruchomości mieszka poza miejscem położenia nieruchomości). Sprawdzamy stan prawny nieruchomości, oraz pomagamy w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Przygotowujemy także umowy przedwstępne mające na celu zabezpieczenie obu stron transakcji. Nasze biuro posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Czy biuro nieruchomości dokonuje podziałów działek?

Pracownicy biura nieruchomości nie posiadają odpowiednich uprawnień do dokonywania podziałów działek . Czynność taką mogą dokonywać jedynie uprawnieni geodeci.

Czy biuro nieruchomości wskazuje dokładne granice działek?

Pracownicy biura nieruchomości nie posiadają odpowiednich uprawnień do wskazywania dokładnych granic działek. Pracownik biura może nastomiast wskazać przybliżone granice wynikające z dostępnych map oraz zagospodarowania danego terenu. Dokładne granice między działkami wskazać może jedynie uprawniony geodeta.

MASZ JESZCZE JAKIEŚ PYTANIA?

ZAPRASZAMY, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI